În intervalul 27- 29 noiembrie, de la ora 18.00, urmăriţi pe parcursul a peste 9 ore de transmisiune în direct de la Sibiu – singurul festival folcloric din România dedicat ansamblurilor profesioniste

Desfăşurat la Sala Polivalentă „Transilvania” din Sibiu, Festivalul „Ioan Macrea”- 2018, prezentat de Iuliana Tudor, marchează o dublă aniversare: cea de-a XX-a ediţie a manifestării şi Centenarul României. Astfel, peste 400 de artişti, din România şi de dincolo de graniţele ţării, vor recrea harta cântecelor, dansurilor populare şi obiceiurilor româneşti tradiţionale.

Participă: Ansamblul Profesionist „Banatul”, Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului”, Ansamblul Artistic Profesionist „Mureşul”, Ansamblul Naţional „Kolo” al Republicii Serbia, Orchestra „Lăutarii” din Chişinău, Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”, Ansamblul Folcloric „Veteranii Junii Sibiului”, Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” şi Şcoala de Dans „Ioan Macrea”.

Generaţiile reunite ale Junilor Sibiului prezintă, în premieră, o veritabilă demonstraţie de măiestrie coregrafică din regiunile istorice ale României. Celebra Orchestră „Lăutarii” din Chişinău, Maestrul Nicolae Botgros şi artişti de dincoace şi de dincolo de Prut întregesc tabloul cultural al României Mari.

Programul festivalului şi al transmisiunilor TVR 3 este:

Marţi, 27 noiembrie 2018 – de la ora 18.00:

–          Spectacol aniversar: maestrul Nicolae Botgros – 40 de ani în fruntea Orchestrei „Lăutarii” din Chișinău

–          Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

–          Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” din Sibiu

–          Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Adrian Neamțu, Ilie Medrea, Alina Pinca, Nicu Mâță, Codruța Rodean, Bogdan Cioranu, Ovidiu Homorodean, Bogdan Toma, Andreea Haisan, Gabriel Dumitru, Narcisa Băleanu, Paul Ananie, Oana Bozga- Pintea, Roxana Reche, Alexandru Pal, Ion Paladi

–          Alexandru Pugna, Nicoleta Voica, Petrică Mîțu Stoian, Niculina Stoican, Izabela Tomița și Gabriel Popescu, Olguța Berbec și Remus Novac, Stana Stepanescu și Bojidar Ciobotin, Viorica Macovei, Cornelia și Lupu Rednic, Ionuț Fulea

 

Miercuri, 28 noiembrie 2018– de la ora 18.00:

–          Școala de Dans „Ioan Macrea” din Sibiu

–          Ansamblul Profesionist „Banatul” din Timișoara

–          Georgiana Vița și Andrei Muntean, Ramona și Petrică Vița

–          Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului” din Târgu Jiu

–          Maria Loga, Victoriţa Lăcătuşu, Claudia Torop, Georgiana Bârsac

–          Ansamblul Artistic Profesionist „Mureșul” din Târgu Mureș

–          Maria Sântean Faghiura, Dorina Grad, Dorina Oprea și Leontina Pop

 

Joi, 29 noiembrie 2018– de la ora 18.00:

–          Ansamblul Național „Kolo” al Republicii Serbia

–          Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

–          Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” din Sibiu

–          Ansamblul Folcloric „Veteranii Junii Sibiului”

–          Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Nelu Albu, Adina Hada, Aurelian Suciu, Camelia Cosma Stoiță, Răzvan Năstăsescu, Maria Butilă, Marcel Părău, Mirela Mănescu, Ionela Moruțan, Adrian Neamțu

–          Invitat special: Grigore Leşe

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.